Current UK and Irish Tournaments: Past Winners

Current Tournaments
Title Holders
Junior (Youth) Winners Current Tournaments
List
Current Tournaments
Past Winners
Non-Current Tournaments
Last Title Holder
Non-Current Tournaments
Past Winners
British Championship
Arundel
Bar-Low
Belfast
Bracknell
British:
Cambridge
Candidates’
Challengers’
Cheshire
Cheshire Handicap
Cork
Cornwall
Cornwall Rapid H/cap
Coventry
Durham
East Midlands
Edinburgh Christmas
Epsom
Furze Platt
Galway
Irish:
Isle of Man:
Isle of Skye
London:
London City
Maidenhead
Milton Keynes
Mind Sports Olympiad:
Northern
Nottingham
Oxford
Pair Go
Pair Go Handicap
Penzance
Scottish Championship
Scottish Open
Shrewsbury
Shropshire
Skye
Small Board
Swindon
Three Peaks
Trigantius
UK Go Challenge
Welsh Open
Welwyn Garden City
Wessex
West Surrey H/cap

x-y means every year between x and y inclusive

British Championship

  • 1965-9 Jon Diamond
  • 1970 Jon Diamond (congress result)
  • 1971 Jon Diamond (post-congress play-off T. Goddard)
  • 1972 Jon Diamond (2-0 T. Goddard)
  • 1973 Jon Diamond (unchallenged)
  • 1974 Paul Prescott (1-0 J. Diamond)
  • 1975 Jon Diamond (3-0 P. Prescott)
  • 1976 Jon Diamond (3-0 P. Prescott)
  • 1977 Jon Diamond (3-2 P. Prescott)
  • 1978 Matthew Macfadyen (3-0 B. Casteldine)
  • 1979 Matthew Macfadyen (3-1 T. Stacey)
  • 1980 Matthew Macfadyen (3-1 T. Stacey)
  • 1981 Matthew Macfadyen (3-2 T. Stacey)
  • 1982 Matthew Macfadyen (3-0 J. Barty)
  • 1983 Matthew Macfadyen (3-0 T. Stacey)
  • 1984 Matthew Macfadyen (3-0 T. Stacey)
  • 1985 Terry Stacey (3-1 M. Macfadyen)
  • 1986 Terry Stacey (3-1 M. Macfadyen)
  • 1987 Piers Shepperson (3-2 T. Stacey)
  • 1988 Matthew Macfadyen (3-0 P. Shepperson)
  • 1989 Matthew Macfadyen (3-1 E. Shaw)
  • 1990 Matthew Macfadyen (3-0 J. Rickard)
  • 1991 Matthew Macfadyen (3-0 E. Shaw)
  • 1992 Matthew Macfadyen (3-1 E. Shaw)
  • 1993 Shutai Zhang (3-0 M. Macfadyen)
  • 1994 Shutai Zhang (3-0 M. Macfadyen)
  • 1995 Shutai Zhang (3-2 M. Macfadyen)
  • 1996 Shutai Zhang (3-1 M. Macfadyen)
  • 1997 Matthew Macfadyen (3-0 C. Matthews)
  • 1998 Matthew Macfadyen (3-0 E. Shaw)
  • 1999 Matthew Macfadyen (3-0 M. Cocke)
  • 2000 Matthew Macfadyen (3-0 D. Cann)
  • 2001 Matthew Macfadyen (3-1 Y. Kim)
  • 2002 Matthew Macfadyen (3-0 M. Cocke)
  • 2003 Matthew Macfadyen (3-0 M. Cocke)
  • 2004 Matthew Macfadyen (3-1 D. Ward)
  • 2005 Matthew Macfadyen (3-0 D. Cann)
  • 2006 Bei Ge (3-2 M. Macfadyen)
  • 2007 Bei Ge (3-1 A. Selby)
  • 2008 Matthew Macfadyen (3-1 Hui Wang)
  • 2009 Matthew Macfadyen (3-0 Hui Wang)
  • 2010 Matthew Macfadyen (3-1 Vanessa Wong)
  • 2011 Matthew Macfadyen (2-1 Nick Krempel)
  • 2012 Andrew Kay (2-0 Nick Krempel)

Arundel

  • 2008 Jaeup Kim
  • 2010 Matthew Macfadyen
  • 2011 Matthew Cocke
  • 2012 Paul Tabor

Bar-Low

Held in Cambridge. Open only to kyu-graded players.

  • 1997 Jonathan Chin
  • 1998 Jonathan Chin / Pengfei He / Robert Salkeld / Nick Wedd
  • 1999 Jonathan Chin
  • 2000 Phil Beck
  • 2001 Mike Cockburn
  • 2002 Edward Blockley
  • 2003 Paul Taylor
  • 2004 Jong Ug Kim
  • 2005 Matthew Reid
  • 2006 Paul Tabor
  • 2007 Andrew Kay
  • 2008 Ed Wormington
  • 2009 Edwin Brady
  • 2010 James Murray
  • 2011 Graham Lamburn / John Richardson / Adan Mordcovich
  • 2012 Florian Borchers

Belfast

  • 1992 Tony Goddard
  • 2007 Ian Davis
  • 2008 Yohei Negi
  • 2009 Matthew Crosby
  • 2010 David Phillips
  • 2011 Andrew Simons
  • 2012 Laurens Spijker

Bracknell

  • 1979 Matthew Macfadyen
  • 1980 Adam Pirani
  • 1981 Matthew Macfadyen
  • 1982 Terry Stacey
  • 1983 Jim Barty
  • 1984 Terry Stacey
  • 1985 Jim Clare
  • 1986 Jim Barty
  • 1987 Jim Clare
  • 1988-9 Edmund Shaw
  • 1990 Oliver Schmidt
  • 1991 Mark Cumper
  • 1992 Ulf Olsson
  • 1993 Quentin Mills
  • 1994 Francis Roads
  • 1995 T.Mark Hall
  • 1996 Jim Clare
  • 1997 Antonio Moreno
  • 1998 Michael Zhang
  • 1999 Young Kim
  • 2000 Seong-June Kim
  • 2001 Young Kim
  • 2002 Seong-June Kim
  • 2003-4 Jon Diamond
  • 2005 Heung-Soon Kwak
  • 2006 Roman Pszonka
  • 2007 Sam Aitken
  • 2008 Jaeup Kim
  • 2009 Jon Diamond
  • 2010 Felix Wang
  • 2011 Ian Marsh
  • 2012 Andrew Kay

British Open

  • 1968 J. Cock (Handicap event)
  • 1969 M. McAndrew (Handicap event)
  • 1970 Mr. Akiyama
  • 1971 Jon Diamond / Tony Goddard
  • 1972 Dr. Hattori
  • 1973 Ku Dae Yeol
  • 1974-5 Jon Diamond
  • 1976-7 M. Nashiwa
  • 1978 Jon Diamond
  • 1979 David Mitchell / Matthew Macfadyen
  • 1980 Terry Stacey
  • 1981 Matthew Macfadyen
  • 1982 Jon Diamond
  • 1983 Matthew Macfadyen
  • 1984 Jon Diamond
  • 1985-6 Matthew Macfadyen
  • 1987 John Rickard
  • 1988 Matthew Macfadyen
  • 1989 Piers Shepperson
  • 1990 Edmund Shaw
  • 1991 Matthew Macfadyen
  • 1992 Mark Willems
  • 1993 Matthew Cocke
  • 1994 Matthew Macfadyen
  • 1995 Ulf Olsson
  • 1996-7 Alex Rix
  • 1998 Matthew Macfadyen
  • 1999 Seong-June Kim
  • 2000 T.Mark Hall
  • 2001 Matthew Macfadyen
  • 2002 Piers Shepperson
  • 2003-4 T.Mark Hall
  • 2005 Tony Goddard
  • 2006 Ben He
  • 2007 Sam Aitken
  • 2008 T Mark Hall
  • 2009 Xi Gao
  • 2010 Andrew Kay
  • 2011 Chong Han
  • 2012 Andrew Kay
  • 2013 Zebin Du

British Lightning

  • 1976 T.Mark Hall
  • 1977 Francis Roads
  • 1978-83 Matthew Macfadyen
  • 1984 Piers Shepperson
  • 1985 Matthew Macfadyen
  • 1986 Brian Chandler
  • 1987 T.Mark Hall
  • 1988 Brian Chandler
  • 1989 Matthew Macfadyen
  • 1990 Simon Shiu
  • 1991-2 T.Mark Hall
  • 1993 Matthew Cocke
  • 1994 Matthew Macfadyen
  • 1995 Mark Harrod
  • 1996 T.Mark Hall
  • 1997-8 Des Cann
  • 1999 Seong-June Kim
  • 2000 Tim Hunt
  • 2001 Matthew Macfadyen
  • 2002 Shawn Hearn
  • 2003 T Mark Hall
  • 2004-5 David King
  • 2006 Ben He
  • 2007 Phil Beck
  • 2008 T Mark Hall
  • 2009 Baron Allday
  • 2010 Nick Krempel
  • 2011-2 Andrew Kay
  • 2013 Oscar Selby

British Small Board (13×13)

  • 1980 Terry Stacey
  • 1981 Richard Granville
  • 1982 Des Cann
  • 1983 Francis Roads
  • 1995 Francis Roads
  • 1997 Yong Cheol Shin
  • 1998 Mike Charles
  • 1999 Dan Micsa
  • 2000 Seong-June Kim
  • 2001 John Rickard
  • 2002 Jin Hoon Yoon
  • 2003 Simon Goss
  • 2004 David Ward
  • 2005 Alex Selby
  • 2006 William Brooks
  • 2007 Natasha Regan
  • 2008 Paul Smith
  • 2009 Matthew Cocke
  • 2010 Andrew Simons
  • 2011 Andrew Simons

Cambridge

"The Trigantius" since 1977

  • 1976 Paul Prescott
  • 1977-8 Katsumi Matsumoto
  • 1979 Matthew Macfadyen
  • 1980 Terry Stacey
  • 1981 F. Kong
  • 1982-4 Terry Stacey
  • 1985 Jim Barty
  • 1986 J. Y. Lee
  • 1987 Edmund Shaw
  • 1988-90 Matthew Macfadyen
  • 1991 Des Cann
  • 1992 Edmund Shaw
  • 1993 Shun Nagano
  • 1994 T.Mark Hall / John Rickard
  • 1995 Matthew Macfadyen / Matthew Cocke
  • 1996 John Rickard
  • 1997 Matthew Cocke
  • 1998 Des Cann / Matthew Cocke
  • 1999 Seong-June Kim
  • 2000 Seong-June Kim / Francis Roads / Alistair Wall / David Ward
  • 2001 Des Cann
  • 2002 Seong-June Kim
  • 2003 Young Kim
  • 2004-5 Li Shen
  • 2006 Ben He
  • 2007 Jaeup Kim
  • 2008 Shaoyou Ouyang
  • 2009 Andrew Kay
  • 2010 Robert Mateescu
  • 2011 David Ward
  • 2012-3 Andrew Simons

Candidates’

This tournament is held primarily to select players who will compete in the Challenger’s Tournament. Incorporated the Challenger's League in 1979-1982.

  • 1978 David Mitchell
  • 1983 John Rickard / Richard Granville
  • 1984 John Smith / Richard Granville
  • 1985 Jon Diamond
  • 1986 Edmund Shaw / Francis Roads / T.Mark Hall
  • 1987 Edmund Shaw / Brian Chandler / Alistair Thmpson
  • 1988 Matthew Macfadyen
  • 1989 Neil Symes / John Smith / Adam Pirani
  • 1990 Harold Lee
  • 1991 Edmund Shaw
  • 1992 T.Mark Hall
  • 1993 Shutai Zhang
  • 1994 Matthew Cocke
  • 1995 Des Cann
  • 1996 T.Mark Hall
  • 1997 Des Cann
  • 1998 Martin Smith / Jim Clare
  • 1999 Toby Manning / John Rickard
  • 2000 Young Kim
  • 2001 T.Mark Hall
  • 2002 Seong-June Kim
  • 2003 Quentin Mills
  • 2004 Piers Shepperson
  • 2005 Jon Diamond / Kiyohiko Tanaka
  • 2006 Bei Ge
  • 2007 Matthew Macfadyen
  • 2008-9 Matthew Cocke
  • 2010 Vanessa Wong
  • 2011-2 Andrew Kay

Challengers’

This tournament was held primarily to select a player who will challenge the British champion for the championship title. From 2006 it selected the two title challengers. Incorporated the Candidates' Tournament in 1979-1982.

  • 1977 Paul Prescott
  • 1978 Matthew Macfadyen
  • 1979-81 Terry Stacey
  • 1982 Jim Barty
  • 1983-5 Terry Stacey
  • 1986 Matthew Macfadyen
  • 1987 Piers Shepperson
  • 1988 Matthew Macfadyen
  • 1989 Edmund Shaw
  • 1990 John Rickard
  • 1991-2 Edmund Shaw
  • 1993 Shutai Zhang
  • 1994-7 Matthew Macfadyen
  • 1998 Edmund Shaw
  • 1999 Matthew Cocke / John Rickard / Des Cann. Matthew Cocke won the play-off.
  • 2000 Des Cann
  • 2001 Young Kim
  • 2002-3 Matthew Cocke
  • 2004 David Ward
  • 2005 Des Cann
  • 2006 Matthew Macfadyen (second Bei Ge)
  • 2007 Bei Ge (second Alex Selby)
  • 2008 Matthew Macfadyen / Hui Wang
  • 2009 Hui Wang (second Matthew Macfadyen)
  • 2010 Matthew Macfadyen (second Vanessa Wong)
  • 2011 Matthew Macfadyen (second Nick Krempel)
  • 2012 Andrew Kay (second Nick Krempel)

Cheshire

  • 1984 Chee-kul Choi
  • 1985 Richard Granville
  • 1986 Piers Shepperson
  • 2001 Kunio Kashiwagi
  • 2002 Ruud Stoelman
  • 2003 Tony Atkins
  • 2004 Andrew Morris
  • 2005 Toby Manning
  • 2006 Yangran Zhang
  • 2007 Lianpeng Zhang
  • 2008 Tony Atkins
  • 2009 Martin Harvey
  • 2010 David Ward
  • 2011 Alex Rix
  • 2012 Tony Atkins
  • 2013 Toby Manning

2009 awarded on results at the British Go Congress

Cheshire Handicap

  • 2001 Richard Moulds
  • 2002 Edward Blockley
  • 2003 Robin Hobbes
  • 2004 Edward Blockley
  • 2005 Jonathan Tims
  • 2006 Mark Sullivan
  • 2007 Robin Hobbes
  • 2008 Huw Talliss
  • 2009 Stephen Bailey
  • 2010 Justin Neeves
  • 2011 Matt Marsh
  • 2012 Kath Timmins
  • 2013 Dave Horan

2009 awarded on results at the British Go Congress

Cork (UCC)

  • 2008 Wei Wang
  • 2009 (Jan) Wei Wang
  • 2009 (Nov) Wei Wang
  • 2010 Willem-Koen Pomstra
  • 2011-2 Kim Ouweleen

Cornwall

Held in Penzance. Replaced the Devon in 2000.

  • 1995 Alistair Wall
  • 1996 Thorstein Thorsteinsson
  • 1997-8 Antonio Moreno
  • 1999-2000 Tony Atkins
  • 2001-2 Alistair Wall
  • 2003 Simon Goss
  • 2004 Toby Manning
  • 2005 Ian Marsh
  • 2006 Edmund Shaw
  • 2007 Shige Uno
  • 2008 Yaeko Takano
  • 2009 Paul Massey
  • 2010 Toby Manning
  • 2011 Ian Marsh
  • 2012 Toby Manning

Cornwall Rapid Handicap

  • 2000 John Rickard
  • 2001 Roger Daniel
  • 2002 Annie Hall
  • 2003 Hennie Groot Lipman
  • 2004-5 Jonathan Englefield
  • 2006 Robert Churchill
  • 2007-8 Eric Hall
  • 2009 Ian Marsh
  • 2010 Tony Atkins
  • 2011 Sue Paterson
  • 2012 Peter Harold-Barry

Coventry

Coventry Tournament until 2002 (though held in Leamington that year) and from 2008. Leamington Tournament 2003 to 2006. Midlands Tournament in 1988.

  • 1988 Matthew Macfadyen
  • 1989 Piers Shepperson
  • 1990-9 Matthew Macfadyen
  • 2000 Seong-June Kim
  • 2001 Matthew Macfadyen
  • 2002-4 Des Cann
  • 2006 Bei Ge
  • 2008-10 Matthew Macfadyen
  • 2011 Andrew Kay
  • 2012 Andrew Simons

Durham

  • 2004 Simon Shiu
  • 2005 Francis Roads / Tim Hunt
  • 2006 David Ward
  • 2007 Matthew Cocke
  • 2008 Andrew Jones
  • 2009 Yohei Negi
  • 2010 Matt Crosby / Yohei Negi / Matt Reid
  • 2011-2 Andrew Kay

East Midlands

Replaced the Leicester Tournament.

  • 2006 Simon Shiu
  • 2007 Hui Wang
  • 2008 David Ward
  • 2009 Summer Tian Xia
  • 2010 Jon Diamond
  • 2011 Chong Han
  • 2012 Jon Diamond

Edinburgh Christmas

  • 2009 Alex Kent
  • 2010 David Lee
  • 2011 Yunlong Liu
  • 2012 David Lee

Galway

  • 2008 Lukasz Blek
  • 2011 Justyna Kleczar
  • 2012 Kim Ouweleen

Irish Open

From 2012 was The Confucius Cup

  • 1990 Isao Toshima
  • 1991 David Phillips
  • 1992 Taro Matsumoto
  • 1993 Gerry Mills
  • 1994 Tony Goddard
  • 1995 Matthew Macfadyen
  • 1996 Zhang, Shutai
  • 1997 Alistair Wall
  • 1998-9 Matthew Macfadyen
  • 2000 Richard Hunter
  • 2001 Gerry Mills
  • 2002 Toby Manning
  • 2003 Marco Firnhaber
  • 2004 Toshio Nishimura
  • 2005 Yung Chen
  • 2006 Hwang, In Seong
  • 2007 Kim, DK
  • 2008 Cho, Seok Bin
  • 2009 Hwang, In Seong
  • 2010 Ondrej Silt
  • 2011 Antti Tormanen & Wei Wang
  • 2012-3 Csaba Mero

Irish Rapid

  • 1996 Colin Adams
  • 1997 Des Cann
  • 1998 Christoph Gerlach
  • 1999 Ruud Stoelman
  • 2000 Konagai, Masaru
  • 2001 Cornel Burzo
  • 2002 Tony Atkins
  • 2003 Marco Firnhaber
  • 2004 Dan Gilder
  • 2005 Tony Atkins
  • 2006 Ian Davis
  • 2007 Roman Pszonka
  • 2008 Dylan Carter
  • 2009 Oh, Chi Min
  • 2010 Edwin Brady
  • 2011 Ian Davis
  • 2012 Julien Renaud
  • 2013 Yuanbo Zhang

Isle of Man Open

  • 1991 Thomas Derz & John Smith
  • 1993 Francis Roads
  • 1995 Andrew Jones
  • 1997 Vesa Laatikainen
  • 1999 Francis Roads
  • 2002, 2004, 2006 Piers Shepperson
  • 2008 Matthew Cocke
  • 2010 Alex Selby

Isle of Man Afternoon

  • 1991 Jim Clare
  • 1993, 1995, 1997 Francis Roads
  • 1999 Shigehiko Uno
  • 2002 Francis Roads
  • 2004 Tony Atkins
  • 2006 Matthew Cocke
  • 2008 Richard Hunter
  • 2010 Toby Manning

Isle of Man Lightning

  • 1991 Christian Wohlfarth
  • 1993 Paul Boogerd
  • 1995 Mark Harrod
  • 1997 Richard Hunter
  • 1999 Shawn Hearn
  • 2002, 2004 William Brooks
  • 2006 Demian Walvisch
  • 2008 Jenny Radcliffe
  • 2010 Barney Shiu

Isle of Man 13×13

  • 1991 Simon Brooks
  • 1993 Francis Roads
  • 1995 Michael Charles
  • 1997 Gunner Bertram
  • 1999, 2002 Francis Roads
  • 2004 Tim Hunt
  • 2006 Jonathan Englefield
  • 2008 Jenny Radcliffe
  • 2010 Oscar Selby

Isle of Man Pair Go

  • 1993 Hazel Milne & Matthew Macfadyen
  • 1995 Andrea Smith & Paul Smith
  • 1997 John Atherton & Richard Hunter
  • 1999 Michael Marz & Gernot Belger
  • 2002 David King & Eric Hall
  • 2004 Pauline Bailey & Steve Bailey
  • 2006 Jenny Radcliffe & Matthew Cocke
  • 2008 Jenny Radcliffe & Edmund Stephen-Smith
  • 2010 Oscar Selby & Matthew Cocke

Isle of Man Handicap

  • 1993 Paul Margetts
  • 1995 Francis Weaver
  • 1997 Ian Marsh
  • 1999 Chris White
  • 2002 William Brooks
  • 2004 Bill Streeten
  • 2006 Simon Billouet
  • 2008 Ian Marsh
  • 2010 Peter Collins

London Open

  • 1974/5 Jon Diamond
  • 1975/6 K. Hirama
  • 1976/7 Jon Diamond
  • 1977/8 Matthew Macfadyen
  • 1978/9 Jim Bates
  • 1979/0 Robert Rehm
  • 1980/1 Matthew Macfadyen
  • 1981/2 Terry Stacey
  • 1982/3 X.Y. Liu
  • 1983/4 Hosokawa
  • 1984/5 C.S. Lee
  • 1985/6 Andre Moussa
  • 1986/7 Matthew Macfadyen
  • 1987/8 Terry Stacey
  • 1988/9 Yoo, Jing-Soo
  • 1999/0 Zhang, Shutai
  • 1990/1 M. Katscher
  • 1991/2 Zhang, Shutai
  • 1992/3 Shen, Gruangji
  • 1993/4 Zhang, Shutai
  • 1994/5 Guo, Juan
  • 1995/6 Zhang, Shutai
  • 1996/7 Guo, Juan
  • 1997/8 Guo, Juan
  • 1998/9 Lee, Hyuk (Grand Prix); Guo, Juan (Open cash prize)
  • 1999/2000 Zhang, Zhongyong
  • 2000/1 Kim, Seong-June
  • 2001 Gbor Szabics
  • 2002 Li, Hiaou
  • 2003 Li, Wenhao
  • 2004 Zhao, Pei
  • 2005 Cho, Seok-Bin
  • 2006 Ondrej Silt
  • 2007 Shaoyou Ouyang
  • 2008 Chi-Min Oh
  • 2009 Zi Wang
  • 2010 Antti Tormanen
  • 2011 Young-Sam Kim
  • 2012 Lukas Kraemer

London Open Lightning

  • 1979/0 Adam Pirani
  • 1980/1 Matthew Macfadyen
  • 1981/2 Peter Zandveld
  • 1982/3 Komori
  • 1983/4 Andre Moussa
  • 1984/5 C.S. Lee
  • 1985/6 Andre Moussa
  • 1986/7 Brian Chandler
  • 1988/9 Rob van Zeijst
  • 1991/2 Zhang, Shutai
  • 1992/3 Zhang, Shutai
  • 1993/4 Zhang, Shutai
  • 1994/5 Zhao Pei
  • 1995/6 Wakaru Miyakawa
  • 1996/7 Lee Hyuk
  • 1997/8 Emil Nijhuis
  • 1999/2000 Victor Chow
  • 2000/1 Seong-June Kim
  • 2001 Filip van der Stappen
  • 2002 Li Shen
  • 2003 Emil Nijhuis
  • 2004 Christoph Gerlach
  • 2005 Daniel Althans
  • 2006 Arnaud Godet
  • 2007 Julio Martinez
  • 2008 Qing Du
  • 2009 Emeric Lemaire
  • 2010 Jukka Jylanki
  • 2011 Young-Sam Kim
  • 2012 Yuanbo Zhang

London Open Pair Go

  • 2002 Mihoko Isoda & Masashi Sugiyama
  • 2003 Tied
  • 2004 Suvi Lepanen & Teemu Rovio
  • 2005 Dominique Cornuejols & Jean-Loop Naddef
  • 2006 Natasha Regan & Matthew Cocke
  • 2007 Dominique Cornuejols & Toru Imamura
  • 2008 Guo Juan & Ian Davis
  • 2009 Yanqi Zhang & Wei Wang
  • 2010 Guo Juan & Ian Davis
  • 2011 Ko Juyeong & Chong Han
  • 2012 Guo Juan & Claude Brisson

London City

    2012 Andrew Kay

Maidenhead

Formerly Furze Platt Tournament; Maidenhead-Hitachi from 2011.

  • 1992 Jim Clare
  • 1993 Shun Nagano
  • 1994 Matthew Macfadyen
  • 1995 T.Mark Hall
  • 1996 Harold Lee
  • 1997-8 T.Mark Hall
  • 1999 C.S. Park
  • 2000-2 Seong-June Kim
  • 2003-5 Li Shen
  • 2006 Piers Shepperson
  • 2007 Bei Ge
  • 2008 Jaeup Kim
  • 2009 Du Qing
  • 2010 Jon Diamond
  • 2011 Andrew Simons
  • 2012 Chu Lu
  • 2013 Matthew Cocke

Milton Keynes

  • 1989 Matthew Macfadyen / Edmund Shaw
  • 1990 Matthew Macfadyen
  • 1991 Edmund Shaw
  • 1992 Des Cann
  • 1993 Y. Kim / Des Cann / Harold Lee / Francis Roads
  • 1994 Edmund Shaw
  • 1995 Matthew Macfadyen
  • 1996 T.Mark Hall
  • 1997 Simon Shiu
  • 1998 Des Cann
  • 1999 Young Kim
  • 2000 John Rickard
  • 2002 Min Yang
  • 2003 Lei Chen
  • 2004 Alex Rix
  • 2005 Bei Ge
  • 2006 Alex Selby
  • 2007 Shaoyou Ouyang
  • 2008 David Ward
  • 2009 Matthew Macfadyen
  • 2010 Mathieu Delli-Zotti
  • 2011-2 Andrew Simons

Mind Sports Olympiad: Main (Open)

  • 1997 Guo Juan
  • 1998-9 Zhang, Shutai
  • 2000 Guo Juan
  • 2001-2 Matthew Macfadyen
  • 2003-5 See Northern
  • 2006 Alistair Wall
  • 2007 Kyung-Nang Kang
  • 2008 Paul Tabor
  • 2009 Felix Wang
  • 2010 Bulent Tuncel
  • 2011 Matthew Cocke
  • 2012 Felix Wang

Mind Sports Olympiad: 13×13

  • 1997 Zhang, Shutai
  • 1998 Vladimir Danek
  • 1999 Zhang, Shutai
  • 2000 Guo Juan
  • 2001, 2003 Masashi Sugiyama
  • 2004 Carl-Johan Ragnarsson
  • 2007-9 see British Small Board
  • 2010 Paco Garcia de la Banda
  • 2011 Matthew Cocke
  • 2012 Francis Roads

Northern

A European Grand Prix event in 1993 and 1994. Part of the MSO from 2003.

  • 1975 Colin Irving
  • 1976 Paul Prescott
  • 1977-81 Matthew Macfadyen
  • 1982 Terry Stacey
  • 1983 John Smith
  • 1984 John Rickard
  • 1985 Richard Granville
  • 1986 J.Y. Lee
  • 1987 Matthew Macfadyen
  • 1988 Edmund Shaw
  • 1989 Harold Lee
  • 1990 Des Cann
  • 1991-2 Matthew Cocke
  • 1993 Kyung-su Ju (Matthew Macfadyen won GP)
  • 1994 Matthew Cocke / Des Cann
  • 1995 T.Mark Hall
  • 1996 Matthew Cocke / T.Mark Hall
  • 1997 Simon Shiu
  • 1998 Michael Zhang
  • 1999 Francis Roads
  • 2000-1 T.Mark Hall
  • 2002-3 Li Haiou
  • 2004 Carl-Johan Ragnarsson
  • 2005 Alistair Wall
  • 2007 Norbert Bittner
  • 2008-9 Bob Bagot
  • 2010 Ivan Wong
  • 2011-2 Richard Moulds

Nottingham

  • 1983 Brian Chandler
  • 1984 John Smith
  • 1985-6 J.Y. Lee
  • 1987 Edmund Shaw
  • 1988 John Rickard
  • 2010 Alex Selby
  • 2011 Chong Han
  • 2012 Sin Voon Chin

Oxford

Held in London in 1985.

  • 1983 Terry Stacey
  • 1984 Chee-kul Choi
  • 1985 Matthew Macfadyen
  • 1986 Terry Stacey
  • 1987 Matthew Macfadyen
  • 1988 Piers Shepperson
  • 1989 Matthew Macfadyen
  • 1990-1 Edmund Shaw
  • 1992 Alex Rix
  • 1993 Edmund Shaw
  • 1994 William Connolley
  • 1996 Edmund Shaw / Piers Shepperson
  • 1997 Walthar Warnaar
  • 1998-9 Matthew Macfadyen
  • 2000 Seong-June Kim
  • 2001 Seong-June Kim
  • 2002 Piers Shepperson
  • 2003 Li Shen
  • 2004 Wenhao Li
  • 2005 Li Shen
  • 2006 Bei Ge
  • 2007 Sam Aitken
  • 2008 Matthew Macfadyen
  • 2011 Andrew Simons
  • 2012 Lingjun Miao
  • 2013 Li Shen

Pair Go

  • 1991 Sue Paterson & Jim Barty
  • 1992 Kirsty Healey & Matthew Macfadyen
  • 1993 Alison Jones & Andrew Jones
  • 1994 Alison Jones & Nick Webber
  • 1995 Kirsty Healey & Matthew Macfadyen
  • 1996 Alison Jones & Tony Atkins
  • 1997-9 Kirsty Healey & Matthew Macfadyen
  • 2000 Emma Marchant & Simon Goss
  • 2001-4 Kirsty Healey & Matthew Macfadyen
  • 2005 Natasha Regan & Matthew Cocke
  • 2006-9 Kirsty Healey & Matthew Macfadyen
  • 2010-2 Natasha Regan & Matthew Cocke

Pair Go Handicap

  • 1998 Pauline Bailey & Steve Bailey
  • 1999 Jini Williams & Fred Holroyd
  • 2000 Fiona Campbell & Jim Edwards
  • 2001-2 Nicola Hurden & Shawn Hearn
  • 2003 Elinor Brooks & Eric Hall
  • 2004 Pauline Bailey & Steve Bailey
  • 2005 Maria Tabor & Paul Tabor
  • 2006 Jackie Chai & John Johnstone
  • 2007 Lydia Feasey & Jonathan Englefield
  • 2008 Sam McCarthy & John Collins
  • 2009-10 Kelda Smith & Paul Smith
  • 2011 Sam McCarthy & John Collins
  • 2012 Helen Harvey & Martin Harvey

Scottish Championship

  • 2003 Jim Cook
  • 2004-5 Allan Crossman
  • 2006-7 Robbie Miller
  • 2008-9 Piotr Wisthal
  • 2010-12 David Lee

Scottish Open

Early events were called the Edinburgh tournament.

  • 1981 X. T. He
  • 1982 Piers Shepperson
  • 1985 H. Iwashita
  • 1992 David Keeble
  • 1993 Francis Roads
  • 1994 Alistair Wall
  • 1995 Francis Roads
  • 1996 John Rickard
  • 1997-8 Matthew Macfadyen
  • 1998-9 Simon Shiu
  • 2000-1 Quentin Mills
  • 2003-4 Francis Roads
  • 2005 Jakub Zborowski
  • 2006 Ben He
  • 2007 Shaoyou Ouyang
  • 2008-10 Yohei Negi
  • 2011 Sandy Taylor
  • 2012 Matt Crosby

Shropshire

(Shrewsbury until 2011)

  • 1988-93 Matthew Macfadyen
  • 1994 Des Cann
  • 1995 Matthew Macfadyen
  • 1996 Jo Hampton
  • 1997 Matthew Macfadyen
  • 1998-9 Des Cann
  • 2008 Bill Brakes
  • 2009 Matthew Macfadyen
  • 2010 Charles Fisher
  • 2011-2 Toby Manning

Skye

  • 2010/2 Matthew Macfadyen

Swindon

  • 1993 Zhang, Shutai
  • 1994 T.Mark Hall
  • 1995 Francis Roads
  • 1996 T.Mark Hall
  • 1997 Simon Shiu
  • 1998 Matthew Macfadyen
  • 1999 Des Cann
  • 2000 Simon Shiu
  • 2005 Bei Ge
  • 2006 Alex Selby
  • 2007-8 Jaeup Kim
  • 2009 Matthew Macfadyen
  • 2010 Alistair Wall
  • 2011 Bei Ge
  • 2012 Matthew Cocke

Three Peaks

  • 1993 Simon Shiu
  • 1994 Toby Manning
  • 1995 John Rickard
  • 1996 Alistair Wall / Hennie Groot Lipman
  • 1997-8 Francis Roads
  • 1999-2000 John Rickard
  • 2001 Tim Hunt
  • 2002 Jinhoon Yoon
  • 2003 Francis Roads
  • 2004-7 Tony Goddard
  • 2008-10 Matthew Cocke
  • 2011 Andrew Kay
  • 2012 Matthew Cocke

UK Go Challenge Finals

  • 2004 William Brooks
  • 2005 Matthew Hathrell
  • 2006 William Brooks
  • 2007 Hai Xia
  • 2008 Matthew Hathrell
  • 2009 Tian Ren Chen
  • 2010 Roella Smith
  • 2011 Adan Mordcovich
  • 2012 Satoru Oshima

Welsh Open

  • 1993-2008 Matthew Macfadyen
  • 2009-10 Yohei Negi
  • 2011 Alex Kent / Sandy Taylor
  • 2012 Richard Hunter

Welwyn Garden City

  • 2011 Alison Bexfield / Alan Thornton
  • 2012 Andrew Kay
  • 2013 Michael Webster

Wessex

  • 1970 Mark Roberts
  • 1971 Rick Hubbell
  • 1972 Jon Diamond
  • 1973 Frank May
  • 1974 T. Nagayama
  • 1975 David Sutton
  • 1976 Mark Hollings
  • 1977 Frank May
  • 1978 Adam Pirani
  • 1979 Terry Stacey
  • 1980 Matthew Macfadyen
  • 1981 T.Mark Hall
  • 1982-3 Matthew Macfadyen
  • 1984 Richard Granville
  • 1985 Jim Barty
  • 1986 Terry Stacey
  • 1987 Matthew Macfadyen
  • 1988 Piers Shepperson
  • 1989 Harold Lee
  • 1990-1 Alex Rix
  • 1992 T.Mark Hall
  • 1993 Matthew Macfadyen
  • 1994 John Rickard
  • 1995 T.Mark Hall
  • 1996 John Rickard
  • 1997 Tony Goddard
  • 1998 Matthew Macfadyen
  • 1999 Young Kim
  • 2000 Seong-June Kim
  • 2001 T.Mark Hall
  • 2002 Jinhoon Yoon
  • 2003 Young Kim
  • 2004 Francis Roads
  • 2005 Alex Rix
  • 2006 Mike Charles
  • 2007 Jaeup Kim
  • 2008 Chi Fung Cheung
  • 2009 Matthew Macfadyen
  • 2010 Andrew Kay
  • 2011 Yunlong Liu
  • 2012 Richard Hunter

West Surrey Handicap

Was the RTP Handicap 1987-89

  • 1987 Simon Goss
  • 1988 John Rickard
  • 1989 Harold Lee
  • 1990-2 Stuart Barthropp
  • 1993 Jonathan Chetwynd
  • 1994 Paul Margetts
  • 1995 Jay Rastall
  • 1996 T.Mark Hall
  • 1997 David Ward
  • 1998 Tony Atkins
  • 1999 Chris Dawson
  • 2000 Des Cann
  • 2001 Malcolm Hagan
  • 2002 Taiko Nakamura
  • 2003 Alan Thornton
  • 2004 Peter Fisher
  • 2005 Natasha Regan
  • 2006 Ken Kneller
  • 2007 Shawn Hearn
  • 2008 Alan Thornton
  • 2009 Peter Collins
  • 2010 Sue Paterson
  • 2011 Malcolm Hagan




Last updated Thu Apr 11 2013. If you have any comments, please email the webmaster on web-master AT britgo DOT org.