Wanstead Tournament: Results 1996

Tournament Name: 
Wanstead
Tournament Date: 
3 February 1996

Bar was at 3-dan

  1 Matthew Macfadyen         6D Leamington         7+    5+    2+    4+    6
  2 T. Mark Hall              4D Bristol            9+    6+    1-   13+    5
  3 Alistair Wall             4D Wanstead           5-    9+    8+    7+    5
  4 Francis Roads             4D Wanstead          --    17+    5+    1-    4
  5 Harold Lee                4D Melior             3+    1-    4-   12+    4
  6 Bill Brakes               3D O-U               11+    2-    7-    9+    4
  7 Des Cann                  4D Leamington         1-   16+    6+    3-    4
  8 Paul Smith                2D Cambridge         12+   10+    3-   11+    4
  9 Jonathan Chetwynd         3D CLGC               2-    3-   20+    6-    3
 10 Ursula Harbrecht          2D CLGC              14+    8-   13-   18+    3
 11 Ian Meiklejohn            2D CLGC               6-   21+   17+    8-    3
 12 Michael Charles           2D Stevenage          8-   23+   18+    5-    3
 13 Simon Goss                1D Bracknell         27+   14+   10+    2-    3
 14 Tony Atkins               2D Wokingham         10-   13-   24+   17+    3
 15 Jay Rastall               2D UK                17-   18-   23+   16+    3
 16 John Fairbairn            2D CLGC              --     7-   19+   15-    2
 17 Alan Thornton             2D Stevenage         15+    4-   11-   14-    2
 18 Paul Barnard              1D Swindon           26+   15+   12-   10-    2
 19 Tony Warburton            1K Cambridge         22+   26+   16-   28+    2
 20 Dave Artus                1K CLGC              32+   27+    9-   25+    2
 21 Baron Allday              1K Barmouth          30+   11-   33+   23+    2
 22 Helen Harvey              1K Chester           19-   30+   29+   24+    2
 23 Simon Butler              1D Reading           25+   12-   15-   21-    1
 24 Simon Bexfield            1K CLGC              28+   25+   14-   22-    1
 25 Clive Wright              1D UK                23-   24-   26+   20-    1
 26 Paul Margetts             1D Epsom-Down        18-   19-   25-   30+    1
 27 Alan Dean                 1D UK                13-   20-   28-   35+    1
 28 Peter Collins             1K S-Cotswolds       24-   32+   27+   19-    1
 29 Steve Bailey              2K W-Surrey          36+   34+   22-   31+    1
 30 Jo Hamilton               1K W-Surrey          21-   22-   34+   26-    0
 31 France Ellul              3K Brakenhale       38+   35+   32+   29-    0
 32 Martin Harvey             1K Chester           20-   28-   31-   34+    0
 33 Dave Strowlger            2K Wanstead          34-   42+   21-   36+    0
 34 Geoff Kaniuk              2K CLGC              33+   29-   30-   32-   -1
 35 Eric Hall                 3K Swindon           37+   31-   40+   27-   -1
 36 Mike Nash                 3K CLGC              29-   39+   37+   33-   -1
 37 Martin Solity             3K Wanstead          35-   38+   36-   43+   -1
 38 Edwin Lee                 3K High-Wycombe      31-   37-   39+   41-   -2
 39 Paul Clark                4K High-Wycombe      43+   36-   38-   44+   -2
 40 David Hall                4K W-Surrey          44-   43+   35-   42+   -2
 41 Wayne Walters             4K Wanstead          42-   45-   48+   38+   -2
 42 Roger Daniel              4K UK                41+   33-   43-   40-   -3
 43 Teruko Taguchi            4K CLGC              39-   40-   42+   37-   -3
 44 Richard Mullens           6K Stevenage         40+   47+   45+   39-   -3
 45 David King                6K Swindon           46+   41+   44-   47-   -4
 46 Thomas Wolf               8K Wanstead          45-   50+   49+   48+   -5
 47 Robert Finking            8K UK                48+   44-   51-   45+   -6
 48 Elinor Brooks             8K UK                47-   49+   41-   46-   -7
 49 Anna Griffiths            9K Furze-Platt       51+   48-   46-   50-   -8
 50 Emma Marchant            11K Brakenhale        52+   46-   59+   49+   -8
 51 Alex Gorza               10K N-London          49-   52-   47+   53-   -9
 52 T. Phillips              11K UK                50-   51+   53-   54+   -9
 53 Francis Weaver           13K Brakenhale        60+   54+   52+   51+   -9
 54 Graham Brooks            12K Swindon           55-   53-   56+   52-  -11
 55 R. Santaniello           13K Wanstead          54+   56-   58-   57+  -11
 56 Jean-Phillipe Schille    15K Chester           57+   55+   54-   59+  -12
 57 James Harrod             15K Brakenhale        56-   59+   60+   55-  -13
 58 Daniel Dowling           16K Brakenhale        59-   60+   55+   62+  -13
 59 Laura Coe                15K Brakenhale        58+   57-   50-   56-  -14
 60 Pauline Bailey           15K W-Surrey          53-   58-   57-   64+  -14
 61 Samantha Hughes          21K Brakenhale        63-   64+   65+   66+  -18
 62 Neil Ings                21K Brakenhale        64-   65+   66+   58-  -19
 63 Andrea Smith             23K Cambridge         61+   66+   64+   65+  -19
 64 Claire Boxall            21K Brakenhale        62+   61-   63-   60-  -20
 65 Carl Bate                29K Brakenhale        66+   62-   61-   63-  -28
 66 D. Stevens               30K Brakenhale        65-   63-   62-   61-  -30

Handicap games at the bottom of the draw played as appropriate.



Last updated Tue May 17 2016. If you have any comments, please email the webmaster on web-master AT britgo DOT org.