West Surrey Handicap 2000: Results

Tournament Name: 
West Surrey Handicap
Tournament Date: 
3 December 2000

Players in order of registration strength. Random within one grade. Games played as full handicap according to West Surrey rules (an X stone game has X<=9 on the star points, X+6 komi to Black (X=0 6 komi to White), if X>9 then 10 komi to black per extra stone, clock = 50+2X/50-2X minutes, Black wins jigo - as happened on board 1 in round 1).

The overall winner was Des Cann (***) from David Ward. Prizes for 3/4 (*) and 4/4 (**).

1   Seong J Kim         6d  Cambridge       9-  7+  19+ 20+     3 *
2   Des Cann            4d  Leamington      10+ 6+  5+  3+      4 ***
3   David Ward          3d  Cambridge       11+ 9+  15+ 2-      3 *
4   Jim Clare           3d  Reading         12+ 5-  21- 17-     1
5   Simon Goss          2d  Bracknell       13+ 4+  2-  26-     2
6   Mike Charles        2d  St Albans       14+ 2-  17+ 32+     3 *
7   Tony Atkins         2d  Bracknell       15- 1-  23- 13-     0
8   Dan Micsa           2d  Reading         16+ 15- 24- 19+     2
9   Tim Hunt            2d  Open Univ       1+  3-  27+ 18-     2
10  Alan Thorton        2d  St Albans       2-  30- 29- 25-     0
11  Gerry Mills         1d  Monmouth        3-  33+ 36+ 37+     3 *
12  John McAnally       1d  Manchester      4-  39- 25+ ~       1
13  Paul Clarke         1d  High Wycombe    5-  36- 22- 7+      1
14  Henry Segerman      1d  Oxford          6-  24+ 30+ 31+     3 *
15  Chris Dawson        1d  Maidenhead      7+  8+  3-  24-     2
16  Baron Allday        1d  Barmouth        8-  29+ 28+ 41+     3 *
17  Natasha Regan       1k  Epsom           29+ 38- 6-  4+      2
18  Barry Chandler      1k  Reading         30+ 37+ 32- 9+      3 *
19  Helen Harvey        1k  Manchester      31- 40+ 1-  8-      1
20  Geoff Kaniuk        1k  CLGC            33+ 35+ 38+ 1-      3 *
21  Brian Brunswick     1k  Epsom           34+ 31- 4+  42-     2
22  Dave Cohen          2k  Winchester      35- 44- 13+ 34-     1
23  Martin Harvey       2k  Manchester      38- 41- 7+  28+     2
24  Niall Cardin        2k  Oxford          36+ 45- 8+  15+     3 *
25  Sue Paterson        2k  Brighton        37- 42- 12- 10+     1
26  Edward Blockley     2k  Worcester       40+ 43+ 35+ 5+      4 **
27  Steve Bailey        2k  West Surrey     50- 46+ 9-  33+     2
28  Roger Daniel        3k  CLGC            39+ 48- 16- 23-     1
29  Ron Bell            4k  Reading         17- 16- 10+ 47+     2
30  Matthew Selby       4k  Epsom           18- 10+ 14- 39-     1
31  Philippe Bourrez    4k  West Surrey     19+ 21+ 45- 14-     2
32  Bill Streeten       4k  Wanstead        41+ 49+ 18+ 6-      3 *
33  Malcolm Hagan       5k  Winchester      20- 11- 46+ 27-     1
34  David Denholm       6k  Maidenhead      21- 14- 44- 22+     1
35  Neil Cleverly       6k  Bournemouth     22+ 20- 26- 46+     2
36  Jil Segerman        8k  Manchester      24- 13+ 11- 40-     1
37  Gustav Rober        8k  St Albans       25+ 18- 49+ 11-     2
38  Charles Prendergast 8k  Hursley         23+ 17+ 20- 50-     2
39  Shawn Hearn         9k  Berkshire Youth 28- 12+ 51- 30+     2
40  Toby Anderson       9k  Bournemouth     26- 19- 47+ 36+     2
41  Erwin Bonsma        10k Ipswich         32- 23+ 54+ 16-     2
42  Tom Cooper          10k West Surrey     45- 25+ 53+ 21+     3 *
43  Ian McAnally        11k Manchester      47+ 26- 52- ~       1
44  Alan Norman         11k Hursley         49- 22+ 34+ 51-     2
45  Nicola Hurden       11k Berkshire Youth 42+ 24+ 31+ 48+     4 **
46  Clive Martin-Ross   11k Hampstead       48- 27- 33- 35-     0
47  Steve Smith         12k Winchester      43- 52- 40- 29-     0
48  Howard Sykes        12k U/A             46+ 28+ 50+ 45-     3 *
49  Garry White         13k Berkshire Youth 44+ 32- 37- 51-     1
50  Pauline Bailey      14k West Surrey     27+ 54+ 48- 38+     3 *
51  Will Segerman       15k Manchester      54- 53+ 39+ 44+     3 *
52  Mogens Jakobsen     16k Epsom           53- 47+ 43+ 49+     3 *
53  Paul Blockley       23k Worcester       52+ 51- 42- 54-     1
54  Lene Jakobsen       25k Epsom           51+ 50- 41- 53+     2

White wins                                  15  14  17  12    58
Black wins                                  12  13  10  14    49

13*13 winners

  • Most wins: Tim Hunt on 6.5
  • Best %: Pauline Bailey on 67%
  • Persistance: Shawn Hearn on 45 (= 5 wins * 9 played)

Side events

A Go players' names passed through a spell checker competition occured, as did a finding common foreign words and phrases from English 'translations' competition.

Saturday's Pits competition was won by Jil Segerman.





Last updated Thu Feb 13 2014. If you have any comments, please email the webmaster on web-master AT britgo DOT org.