Wessex Tournament: Results 2002

Tournament Name: 
Wessex
Tournament Date: 
27 October 2002

The bar was at 4 dan. Handicap and no-komi games are in red.

Posn No Name Rank Club 1 2 3 4 Wins MMS SOS
11Jinhoon Yoon6DCambridge14+4+2+3+4720
22Young Kim5DCLGC6+3+1-7+3622
33Taiko Nakamura5DEpsom5+2-4+1-2523
44Alex Rix4DCLGC7+1-3-5+2522
55Alastair Wall4DWanstead3-6+14+4-2519
66David Ward4DCambridge2-5-10+21+2518
77Francis Roads4DWanstead4-20+21+2-2517
88Andrew Jones3DWanstead9=10-13+20+2.54.515.5
9Toby Manning3DLeamington8=13-18+14+2.54.515.5
1010Tony Atkins2DBracknell29+8+6-11+3415.5
1111John Hobson2DBath12+18+20+10-3414
1212Michael Charles2DSt Albans11-29+15+19+3412
1313Nic Mandache3DReading20-9+8-28+2414
1414Antonio Moreno4DBristol1-21+5-9-1419.5
1515Christian Scarff1DSwindon26+24+12-25+3310
1616Paul Barnard1DSwindon17+28-22+23+339
1717Eddie Smithers1DLeicester16-35+29+24+338
1818Andrew Grant2DMilton Keynes28+11-9-36+2311.5
1919Simon Goss2DBracknell21-23+28+12-2311
2020David Bofinger3DPurbrook13+7-11-8-1317.5
2121Jim Clare3DReading19+14-7-6-1317
2222Sai Young Park1KEpsom43+37+16-32+325
2323Simon Butler1DReading25+19-26+16-2210
2424Bob Hitchens1DBristol27+15-34+17-229
2525Gerry Mills1DMonmouth23-27+39+15-228
2626Mike Harvey1DPurbrook15-33+23-39+227
2727Natasha Regan1DEpsom24-25-38+37+226
2828Alan Thornton2DSt Albans18-16+19-13-1213
2929Granville Wright2DBrighton10-12-17-33+1212
3030Edward Blockley2KWorcester42+44-41+40+310.5
3131Matthew Selby2KEpsom40+53+32-45+310
3232David J King1KWinchester39+34-31+22-215
33Jonathon Reece1KOxford38+26-43+29-215
3434Brian Brunswick1KEpsom44+32+24-38-214.5
3535Dave Cohen1KWinchester45+17-36-43+214
36Mike Cumpstey1KManchester52+39-35+18-214
3737Peter Collins1KBristol53+22-44+27-213.5
3838David M King1KSwindon33-49+27-34+213
3939Paul Margetts1DEpsom32-36+25-26-116
4040Roger Daniel2KCLGC31-50+52+30-200
4141Eric Hall2KSwindon49-42+30-52+20-1
42Mike Lynn2KLeamington30-41-49+51+20-1
4343Sue Paterson1KBrighton22-45+33-35-104
4444Helen Harvey1KManchester34-30+37-..103
4545Paul Atwell1KBristol35-43-53+31-101
4646A Bell1DOxford......53+10-1
4747Philippe Bourrez4KWest Surrey63+55+51-50+3-1-7
4848Peter Fisher4KLeicester54-59+57+55+3-1-8.5
4949Steve Bailey3KWest Surrey41+38-42-59+2-1-2
5050Fred Holroyd3KMilton Keynes51+40-54+47-2-1-3.5
5151Brian Timmins3KShrewsbury50-56+47+42-2-1-4
5252Andy Seaborne2KBristol36-57+40-41-1-1-1
5353Mike Cobbett1KWinchester37-31-45-46-0-12.5
5454Martin Harvey4KManchester48+60+50-..2-2-5
5555Malcolm Hagan4KWinchester57+47-56+48-2-2-6
5656Bill Streeten4KWanstead64+51-55-61+2-2-9
5757Ron Bell3KReading55-52-48-60+1-2-7
5858Julian Davies6KBristol69+62+60-68+3-3-16
5959David Hall5KBracknell61+48-63+49-2-3-8
6060David Denholm5KMaidenhead62+54-58+57-2-3-9.5
6161Terry Wright5KBristol59-68+64+56-2-3-13
6262Neil Moffatt5KCardiff60-58-70+64+2-3-15
6363Neil Masson4KWinchester47-64-59-65+1-3-11
64Ian Taylor4KBirmingham56-63+61-62-1-3-11
6565Gary Beman7KLeamington66+69+68+63-3-4-17.5
6666Anthony Pitchford7KChester65-71+69+..2-5-15
6767David Raznick7KBristol68-70-72+71+2-5-23
6868Neil Clevely6KBournemouth67+61-65-58-1-5-15
6969Elinor Brooks6KSwindon58-65-66-70+1-5-17.5
7070Emma Marchant8KBracknell74+67+62-69-2-6-20
7171Jil Segerman8KBrighton72+66-74+67-2-6-22.5
7272Toby Anderson8KBournemouth71-79+67-78+2-6-29
7373Nichola Hurden11KBracknell80+78+75+76+4-7-35
7474John Creed9KBristol70-76+71-80+2-7-30
7575Rowan Wendes10KPurbrook78-80+73-79+2-8-35
7676Arthur Sommerville9KReading79-74-77+73-1-8-32
7777Alan Cameron12KWinchester82+81+76-84+3-9-42
7878Matthew Peters11KWinchester75+73-79+72-2-9-30
7979Warren Ballantyne10KWballantyne76+72-78-75-1-9-31
8080F Hinds11KWinchester73-75-82+74-1-10-33
8181Angela Lyle13KWest Cornwall85+77-84-89+2-11-50
8282Laura Coe12KBracknell77-85+80-87-1-11-44
8383Paul Blockley15KWorcester86+84+85+88-3-12-51
8484Owen Johnston14KCardiff87+83-81+77-2-12-45
8585Stephen Bashforth12KLeicester81-82-83-86-0-12-47
8686Jonathan Engelfield16KHigh Wycombe83-89+88+85+3-13-55
8787Giles Marchant14KBristol84-88-89-82+1-13-54
8888Pauline Bailey16KWest Surrey89-87+86-83+2-14-55
8989Alistair Brooks19KSwindon88+86-87+81-2-17-51

Division winners: J Yoon, T Atkins, C Scarff, S Park, E Blockley, P Bourrez, J Davies, N Hurden, P Blockley.

Fred Guyatt Trophy for 13x13 was won by Paul Barnard. Bracknell Eeyore was the best team.



Last updated Thu May 12 2016. If you have any comments, please email the webmaster on web-master AT britgo DOT org.