British Youth Go Championship Results 2021

Tournament Name
BYGC
Tournament Date
Sat, 20 Nov 2021

Held at the County Bridge Club, Leicester.

Section Winners (runners-up)

U18: Robbie James (-)
U16: Scott Cobbold (Sam Barnett)
U14: Alvina Kwok (Lea Wong)
U12: Gene Wong (Daniel Yang)
U10: Lukasz Kudla (Emily Gan)
U8: Rachel Chik (Yiliang Liu)

Youth Champion: Scott Cobbold (Gene Wong)

Top Girl: Alvina Kwok

Winners of four games: Ehsen Shah, Jan Kudla, Zhaoqi Guo, Megan Upton and Mark Kirillin (Open U8 Champion)

The bar was at 6k. Handicap and no-komi games are in red.

PosnNoNameRankClub12345WinsMMSCuss
11Scott Cobbold1kIlford3+9+5+6+2+5-1-15
22Gene Wong3kKingston8+4+10+12+1-4-2-16
33Sam Barnett3kCheadle Hulme School1-5+11+9+4-3-3-21
4Daniel Chun Yang2kBirmingham9+2-7+5-3+3-3-21
55Alvina Kwok1kNo Club7+3-1-4+9+3-3-22
6Mark Kirillin7kCambridge26+11+25+1-15+4-3-22
77Lea Wong4kGodolphin5-16+4-27+10+3-3-23
88Sung Hee Lim6kAmersham2-10-20+11-22+2-4-26
99Spike Shamoon5kLondon4-1-19+3-5-1-5-27
1010Andrew Volovich9kCambridge28+8+2-15+7-3-6-34
1111Caleb Monk9kWimbledon14+6-3-8+13+3-6-37
12Lukasz Kudla10kEdinburgh20+13+17+2-19+4-6-37
1313Emily Gan9kNottingham18-12-31+17+11-2-7-40
1414Jan Kudla11kEdinburgh11-23+18+16+27+4-7-45
1515Hanna Kudla10kEdinburgh19-24+22+10-6-2-8-43
1616Muen Chen10kDerby22+7-27-14-18-1-9-45
1717Emily Yuhan Li11kNottingham33+18+12-13-23-2-9-46
1818Robbie James11kEdinburgh13+17-14-19-16+2-9-49
19Oliver Bardsley12kHarpenden15+21+9-18+12-3-9-49
2020Taher Anjari12kSt Hillary12-28+8-26+30+3-9-53
2121Megan Upton13kCheadle Hulme School30+19-24+23+29+4-9-54
2222Darius Rahmati11kAston16-27-15-25+8-1-10-53
2323Hanga Eory13kEdinburgh24+14-29+21-17+3-10-56
2424Rahul Surapaneni13kCheadle Hulme School23-15-21-28+26+2-11-62
2525Yiliang Liu16kCambridge31+26-6-22-28+2-14-74
2626Rachel Chik16kCambridge6-25+28-20-24-1-15-76
2727Lawrence Baker18kOxford39+22+16+7-14-3-15-78
2828Karl Patterson18kEdinburgh10-20-26+24-25-1-17-87
2929Morgan Pittaway20kCheadle Hulme School32+30+23-31+21-3-17-89
3030Edie Trevor19kHarpenden21-29-39+32+20-2-17-90
3131Liann Wong20kFernhill25-33+13-29-39+2-18-95
3232Ben Rodger22kHarpenden29-39+33+30-34+3-19-102
3333Samantha Quigley25kLeeds17-31-32-34-40+1-24-124
3434Ehsen Shah30kIlford38+36+35+33+32-4-26-136
3535Zhaoqi Guo30kIlford37+38+34-40+36+4-26-138
3636Lily Anderson35kOundle40+34-37+38+35-3-27-140
3737Rohit Surapaneni35kCheadle Hulme School35-40+36-39-38+2-28-145
3838Kyle Lam35kSpalding34-35-40+36-37-1-29-147
3939Chloe Lam30kSpalding27-32-30-37+31-1-29-148
4040Theo Hanyu Guo35kWilmslow36-37-38-35-33-0-30-150
The Castledine Trophy was won jointly by Cheadle Hulme School and James Gillespie High School (Edinburgh) based on McMahon scores, and top team based on percentage was Ilford.
Last updated Sun Nov 28 2021. If you have any comments, please email the webmaster on web-master AT britgo DOT org.