UK and Irish Current Tournaments: All Title Holders

Current Tournaments Junior (Youth) Winners Current Tournaments
Past Winners
Non-Current Tournaments
with Winners

Click on Title, Title Holder or Tournament Type to sort into that order

Title Trophy Typesort icon Past Winners and Results
British Open
  • 2014 Cornel Burzo
  • 2013 Zebin Du
  • 2012 Andrew Kay
  • 2011 Chong Han
  • 2010 Andrew Kay
  • 2009 Xi Gao
  • 2008 T Mark Hall
  • 2007 Sam Aitken
  • 2006 Ben He
  • 2005 Tony Goddard
  • 2003, 2004 T.Mark Hall
  • 2002 Piers Shepperson
  • 2001 Matthew Macfadyen
  • 2000 T.Mark Hall
  • 1999 Seong-June Kim
  • 1998 Matthew Macfadyen
  • 1996, 1997 Alex Rix
  • 1995 Ulf Olsson
  • 1994 Matthew Macfadyen
  • 1993 Matthew Cocke
  • 1992 Mark Willems
  • 1991 Matthew Macfadyen
  • 1990 Edmund Shaw
  • 1989 Piers Shepperson
  • 1988 Matthew Macfadyen
  • 1987 John Rickard
  • 1985, 1986 Matthew Macfadyen
  • 1984 Jon Diamond
  • 1983 Matthew Macfadyen
  • 1982 Jon Diamond
  • 1981 Matthew Macfadyen
  • 1980 Terry Stacey
  • 1979 David Mitchell / Matthew Macfadyen
  • 1978 Jon Diamond
  • 1976, 1977 M. Nashiwa
  • 1974, 1975 Jon Diamond
  • 1973 Ku Dae Yeol
  • 1972 Dr. Hattori
  • 1971 Jon Diamond / Tony Goddard
  • 1970 Mr. Akiyama
  • 1969 M. McAndrew (Handicap event)
  • 1968 J. Cock (Handicap event)
Challengers' League
  • 2014 Andrew Kay (second Alex Kent)
  • 2013 Andrew Kay and Andrew Simons
  • 2012 Andrew Kay (second Nick Krempel)
  • 2011 Matthew Macfadyen (second Nick Krempel)
  • 2010 Matthew Macfadyen (second Vanessa Wong)
  • 2009 Hui Wang (second Matthew Macfadyen)
  • 2008 Matthew Macfadyen / Hui Wang
  • 2007 Bei Ge (second Alex Selby)
  • 2006 Matthew Macfadyen (second Bei Ge)
  • 2005 Des Cann
  • 2004 David Ward
  • 2002, 2003 Matthew Cocke
  • 2001 Young Kim
  • 2000 Des Cann
  • 1999 Matthew Cocke / John Rickard / Des Cann. Matthew Cocke won the play-off.
  • 1998 Edmund Shaw
  • 1994, 1995, 1996, 1997 Matthew Macfadyen
  • 1993 Shutai Zhang
  • 1991, 1992 Edmund Shaw
  • 1990 John Rickard
  • 1989 Edmund Shaw
  • 1988 Matthew Macfadyen
  • 1987 Piers Shepperson
  • 1986 Matthew Macfadyen
  • 1983-1985 Terry Stacey
  • 1982 Jim Barty
  • 1979-1981 Terry Stacey
  • 1978 Matthew Macfadyen
  • 1977 Paul Prescott
Candidates'
  • 2014 Bei Ge
  • 2011, 2012, 2013 Andrew Kay
  • 2010 Vanessa Wong
  • 2008, 2009 Matthew Cocke
  • 2007 Matthew Macfadyen
  • 2006 Bei Ge
  • 2005 Jon Diamond / Kiyohiko Tanaka
  • 2004 Piers Shepperson
  • 2003 Quentin Mills
  • 2002 Seong-June Kim
  • 2001 T Mark Hall
  • 2000 Young Kim
  • 1999 Toby Manning / John Rickard
  • 1998 Martin Smith / Jim Clare
  • 1997 Des Cann
  • 1996 T Mark Hall
  • 1995 Des Cann
  • 1994 Matthew Cocke
  • 1993 Shutai Zhang
  • 1992 T Mark Hall
  • 1991 Edmund Shaw
  • 1990 Harold Lee
  • 1989 Neil Symes / John Smith / Adam Pirani
  • 1988 Matthew Macfadyen
  • 1987 Edmund Shaw / Brian Chandler / Alistair Thmpson
  • 1986 Edmund Shaw / Francis Roads / T Mark Hall
  • 1985 Jon Diamond
  • 1984 John Smith / Richard Granville
  • 1983 John Rickard / Richard Granville
  • 1979-1982 Incorporated in the Challenger's League
  • 1978 David Mitchell
Trigantius
  • 2014 Jon Diamond
  • 2012, 2013 Andrew Simons
  • 2011 David Ward
  • 2010 Robert Mateescu
  • 2009 Andrew Kay
  • 2008 Shaoyou Ouyang
  • 2007 Jaeup Kim
  • 2006 Ben He
  • 2004, 2005 Li Shen
  • 2003 Young Kim
  • 2002 Seong-June Kim
  • 2001 Des Cann
  • 2000 Seong-June Kim / Francis Roads / Alistair Wall / David Ward
  • 1999 Seong-June Kim
  • 1998 Des Cann / Matthew Cocke
  • 1997 Matthew Cocke
  • 1996 John Rickard
  • 1995 Matthew Macfadyen / Matthew Cocke
  • 1994 T.Mark Hall / John Rickard
  • 1993 Shun Nagano
  • 1992 Edmund Shaw
  • 1991 Des Cann
  • 1988 - 1990 Matthew Macfadyen
  • 1987 Edmund Shaw
  • 1986 J. Y. Lee
  • 1985 Jim Barty
  • 1982 - 1984 Terry Stacey
  • 1981 F. Kong
  • 1980 Terry Stacey
  • 1979 Matthew Macfadyen
  • 1977, 1978 Katsumi Matsumoto
  • 1976 Paul Prescott
  • 1975 unknown
  • 1974 R. Ku
British Championship
  • 2013 Andrew Kay (2-0 Andrew Simons)
  • 2012 Andrew Kay (2-0 Nick Krempel)
  • 2011 Matthew Macfadyen (2-1 Nick Krempel)
  • 2010 Matthew Macfadyen (3-1 Vanessa Wong)
  • 2009 Matthew Macfadyen (3-0 Hui Wang)
  • 2008 Matthew Macfadyen (3-1 Hui Wang)
  • 2007 Bei Ge (3-1 A. Selby)
  • 2006 Bei Ge (3-2 M. Macfadyen)
  • 2005 Matthew Macfadyen (3-0 D. Cann)
  • 2004 Matthew Macfadyen (3-1 D. Ward)
  • 2003 Matthew Macfadyen (3-0 M. Cocke)
  • 2002 Matthew Macfadyen (3-0 M. Cocke)
  • 2001 Matthew Macfadyen (3-1 Y. Kim)
  • 2000 Matthew Macfadyen (3-0 D. Cann)
  • 1999 Matthew Macfadyen (3-0 M. Cocke)
  • 1998 Matthew Macfadyen (3-0 E. Shaw)
  • 1997 Matthew Macfadyen (3-0 C. Matthews)
  • 1996 Shutai Zhang (3-1 M. Macfadyen)
  • 1995 Shutai Zhang (3-2 M. Macfadyen)
  • 1994 Shutai Zhang (3-0 M. Macfadyen)
  • 1993 Shutai Zhang (3-0 M. Macfadyen)
  • 1992 Matthew Macfadyen (3-1 E. Shaw)
  • 1991 Matthew Macfadyen (3-0 E. Shaw)
  • 1990 Matthew Macfadyen (3-0 J. Rickard)
  • 1989 Matthew Macfadyen (3-1 E. Shaw)
  • 1988 Matthew Macfadyen (3-0 P. Shepperson)
  • 1987 Piers Shepperson (3-2 T. Stacey)
  • 1986 Terry Stacey (3-1 M. Macfadyen)
  • 1985 Terry Stacey (3-1 M. Macfadyen)
  • 1984 Matthew Macfadyen (3-0 T. Stacey)
  • 1983 Matthew Macfadyen (3-0 T. Stacey)
  • 1982 Matthew Macfadyen (3-0 J. Barty)
  • 1981 Matthew Macfadyen (3-2 T. Stacey)
  • 1980 Matthew Macfadyen (3-1 T. Stacey)
  • 1979 Matthew Macfadyen (3-1 T. Stacey)
  • 1978 Matthew Macfadyen (3-0 B. Casteldine)
  • 1977 Jon Diamond (3-2 P. Prescott)
  • 1976 Jon Diamond (3-0 P. Prescott)
  • 1975 Jon Diamond (3-0 P. Prescott)
  • 1974 Paul Prescott (1-0 J. Diamond)
  • 1973 Jon Diamond (unchallenged)
  • 1972 Jon Diamond (2-0 T. Goddard)
  • 1971 Jon Diamond (post-congress play-off T. Goddard)
  • 1970 Jon Diamond (congress result)
  • 1965-9 Jon Diamond
Cheshire
  • 2014 Mark Elliot
  • 2013 Toby Manning
  • 2012 Tony Atkins
  • 2011 Alex Rix
  • 2010 David Ward
  • 2009 Martin Harvey - awarded on results at the British Go Congress
  • 2008 Tony Atkins
  • 2007 Lianpeng Zhang
  • 2006 Yangran Zhang
  • 2005 Toby Manning
  • 2004 Andrew Morris
  • 2003 Tony Atkins
  • 2002 Ruud Stoelman
  • 2001 Kunio Kashiwagi
  • 1986 Piers Shepperson
  • 1985 Richard Granville
  • 1984 Chee-kul Choi
Swindon
  • 2014 Jitka Bartova
  • 2013 - not held, venue not available
  • 2012 Matthew Cocke
  • 2011 Bei Ge
  • 2010 Alistair Wall
  • 2009 Matthew Macfadyen
  • 2007, 2008 Jaeup Kim
  • 2006 Alex Selby
  • 2005 Bei Ge
  • 2000 Simon Shiu
  • 1999 Des Cann
  • 1998 Matthew Macfadyen
  • 1997 Simon Shiu
  • 1996 T.Mark Hall
  • 1995 Francis Roads
  • 1994 T.Mark Hall
  • 1993 Zhang, Shutai
Bracknell
  • 2014 Alex Rix
  • 2013 Jon Diamond
  • 2012 Andrew Kay
  • 2011 Ian Marsh
  • 2010 Felix Wang
  • 2009 Jon Diamond
  • 2008 Jaeup Kim
  • 2007 Sam Aitken
  • 2006 Roman Pszonka
  • 2005 Heung-Soon Kwak
  • 2003, 2004 Jon Diamond
  • 2002 Seong-June Kim
  • 2001 Young Kim
  • 2000 Seong-June Kim
  • 1999 Young Kim
  • 1998 Michael Zhang
  • 1997 Antonio Moreno
  • 1996 Jim Clare
  • 1995 T.Mark Hall
  • 1994 Francis Roads
  • 1993 Quentin Mills
  • 1992 Ulf Olsson
  • 1991 Mark Cumper
  • 1990 Oliver Schmidt
  • 1988, 1989 Edmund Shaw
  • 1987 Jim Clare
  • 1986 Jim Barty
  • 1985 Jim Clare
  • 1984 Terry Stacey
  • 1983 Jim Barty
  • 1982 Terry Stacey
  • 1981 Matthew Macfadyen
  • 1980 Adam Pirani
  • 1979 Matthew Macfadyen
Coventry
  • 2013 Bruno Poltronieri
  • 2012 Andrew Simons
  • 2011 Andrew Kay
  • 2008, 2009, 2010 Matthew Macfadyen
  • 2006 Bei Ge Held in and called Leamington
  • 2002, 2003, 2004 Des Cann Held in and called Leamington
  • 2001 Matthew Macfadyen
  • 2000 Seong-June Kim
  • 1990-1993. 1995, 1996, 1997, 1999 Matthew Macfadyen
  • 1989 Piers Shepperson
  • 1988 Matthew Macfadyen called Midlands
London City
Three Peaks
Welwyn Garden City
  • 2014 Paul Taylor
  • 2013 Michael Webster
  • 2012 Andrew Kay
  • 2011 Alison Bexfield / Alan Thornton
Milton Keynes
  • 2014 Alistair Wall
  • 2013 Bruno Poltronieri
  • 2011, 2012 Andrew Simons
  • 2010 Mathieu Delli-Zotti
  • 2009 Matthew Macfadyen
  • 2008 David Ward
  • 2007 Shaoyou Ouyang
  • 2006 Alex Selby
  • 2005 Bei Ge
  • 2004 Alex Rix
  • 2003 Lei Chen
  • 2002 Min Yang
  • 2000 John Rickard
  • 1999 Young Kim
  • 1998 Des Cann
  • 1997 Simon Shiu
  • 1996 T.Mark Hall
  • 1995 Matthew Macfadyen
  • 1994 Edmund Shaw
  • 1993 Y. Kim / Des Cann / Harold Lee / Francis Roads
  • 1992 Des Cann
  • 1991 Edmund Shaw
  • 1990 Matthew Macfadyen
  • 1989 Matthew Macfadyen / Edmund Shaw
Belfast
  • 2014 Ngoc-Trang Cao
  • 2013 Tiberiu Gociu
  • 2012 Laurens Spijker
  • 2011 Andrew Simons
  • 2010 David Phillips
  • 2009 Matthew Crosby
  • 2008 Yohei Negi
  • 2007 Ian Davis
  • 1992 Tony Goddard
Birmingham
  • 2014 Andrew Kay
  • 2013 Andrew Simons
  • 2002 Matthew Macfadyen
  • 1994 Simon Shiu
  • 1992 John Smith
  • 1991 Matthew Macfadyen
  • 1983 Matthew Macfadyen
London Open
  • 2013 Yuanbo Zhang
  • 2012 Lukas Kraemer
  • 2011 Young-Sam Kim
  • 2010 Antti Tormanen
  • 2009 Zi Wang
  • 2008 Chi-Min Oh
  • 2007 Shaoyou Ouyang
  • 2006 Ondrej Silt
  • 2005 Cho, Seok-Bin
  • 2004 Zhao, Pei
  • 2003 Li, Wenhao
  • 2002 Li, Hiaou
  • 2001 Gbor Szabics
  • 2000 Kim, Seong-June
  • 1999 Zhang, Zhongyong
  • 1998/9 Lee, Hyuk (Grand Prix); Guo, Juan (Open cash prize)
  • 1997/8 Guo, Juan
  • 1996/7 Guo, Juan
  • 1995/6 Zhang, Shutai
  • 1994/5 Guo, Juan
  • 1993/4 Zhang, Shutai
  • 1992/3 Shen, Gruangji
  • 1991/2 Zhang, Shutai
  • 1990/1 M. Katscher
  • 1989/90 Zhang, Shutai
  • 1988/9 Yoo, Jing-Soo
  • 1987/8 Terry Stacey
  • 1986/7 Matthew Macfadyen
  • 1985/6 Andre Moussa
  • 1984/5 C.S. Lee
  • 1983/4 Hosokawa
  • 1982/3 X.Y. Liu
  • 1981/2 Terry Stacey
  • 1980/1 Matthew Macfadyen
  • 1979/80 Robert Rehm
  • 1978/9 Jim Bates
  • 1977/8 Matthew Macfadyen
  • 1976/7 Jon Diamond
  • 1975/6 K. Hirama
  • 1974/5 Jon Diamond
Wessex
  • 2013 Alex Kent
  • 2012 Richard Hunter
  • 2011 Yunlong Liu
  • 2010 Andrew Kay
  • 2009 Matthew Macfadyen
  • 2008 Chi Fung Cheung
  • 2007 Jaeup Kim
  • 2006 Mike Charles
  • 2005 Alex Rix
  • 2004 Francis Roads
  • 2003 Young Kim
  • 2002 Jinhoon Yoon
  • 2001 T.Mark Hall
  • 2000 Seong-June Kim
  • 1999 Young Kim
  • 1998 Matthew Macfadyen
  • 1997 Tony Goddard
  • 1996 John Rickard
  • 1995 T.Mark Hall
  • 1994 John Rickard
  • 1993 Matthew Macfadyen
  • 1992 T.Mark Hall
  • 1990 - 1991 Alex Rix
  • 1989 Harold Lee
  • 1988 Piers Shepperson
  • 1987 Matthew Macfadyen
  • 1986 Terry Stacey
  • 1985 Jim Barty
  • 1984 Richard Granville
  • 1982 - 1983 Matthew Macfadyen
  • 1981 T.Mark Hall
  • 1980 Matthew Macfadyen
  • 1979 Terry Stacey
  • 1978 Adam Pirani
  • 1977 Frank May
  • 1976 Mark Hollings
  • 1975 David Sutton
  • 1974 T. Nagayama
  • 1973 Frank May
  • 1972 Jon Diamond
  • 1971 Rick Hubbell
  • 1970 Mark Roberts
Edinburgh Christmas
Shropshire
  • 2014 Bruno Poltronieri
  • 2011, 2012, 2013 Toby Manning
  • 2010 Charles Fisher
  • 2009 Matthew Macfadyen
  • 2008 Bill Brakes
  • 1998, 1999 Des Cann
  • 1997 Matthew Macfadyen
  • 1996 Jo Hampton
  • 1995 Matthew Macfadyen
  • 1994 Des Cann
  • 1988 - 1993 Matthew Macfadyen
Isle of Man Afternoon
  • 2013 Shigehiko Uno
  • 2010 Toby Manning
  • 2008 Richard Hunter
  • 2006 Matthew Cocke
  • 2004 Tony Atkins
  • 2002 Francis Roads
  • 1999 Shigehiko Uno
  • 1997 Francis Roads
  • 1995 Francis Roads
  • 1993 Francis Roads
  • 1991 Jim Clare
Isle of Man Open
  • 2013 Matthew Macfadyen
  • 2010 Alex Selby
  • 2008 Matthew Cocke
  • 2002, 2004, 2006 Piers Shepperson
  • 1999 Francis Roads
  • 1997 Vesa Laatikainen
  • 1995 Andrew Jones
  • 1993 Francis Roads
  • 1991 Thomas Derz & John Smith
Bar-Low
  • 2014 Chris Volk
  • 2013 Mike Cockburn
  • 2012 Florian Borchers
  • 2011 Graham Lamburn / John Richardson / Adan Mordcovich
  • 2010 James Murray
  • 2009 Edwin Brady
  • 2008 Ed Wormington
  • 2007 Andrew Kay
  • 2006 Paul Tabor
  • 2005 Matthew Reid
  • 2004 Jong Ug Kim
  • 2003 Paul Taylor
  • 2002 Edward Blockley
  • 2001 Mike Cockburn
  • 2000 Phil Beck
  • 1999 Jonathan Chin
  • 1998 Jonathan Chin / Pengfei He / Robert Salkeld / Nick Wedd
  • 1997 Jonathan Chin
Nottingham
Scottish Open
  • 2014 David Lee
  • 2013 Di Wu
  • 2012 Matt Crosby
  • 2011 Sandy Taylor
  • 2008, 2009, 2010 Yohei Negi
  • 2007 Shaoyou Ouyang
  • 2006 Ben He
  • 2005 Jakub Zborowski
  • 2003, 2004 Francis Roads
  • 2000, 2001 Quentin Mills
  • 1999 Simon Shiu
  • 1997, 1998 Matthew Macfadyen
  • 1996 John Rickard
  • 1995 Francis Roads
  • 1994 Alistair Wall
  • 1993 Francis Roads
  • 1992 David Keeble
  • 1985 H. Iwashita
  • 1982 Piers Shepperson
  • 1981 X. T. He
East Midlands
Welsh Open
Maidenhead-Hitachi
Cornwall
Oxford
  • 2013 Li Shen
  • 2012 Lingjun Miao
  • 2011 Andrew Simons
  • 2008 Matthew Macfadyen
  • 2007 Sam Aitken
  • 2006 Bei Ge
  • 2005 Li Shen
  • 2004 Wenhao Li
  • 2003 Li Shen
  • 2002 Piers Shepperson
  • 2000, 2001 Seong-June Kim
  • 1998, 1999 Matthew Macfadyen
  • 1997 Walthar Warnaar
  • 1996 Edmund Shaw / Piers Shepperson
  • 1994 William Connolley
  • 1993 Edmund Shaw
  • 1992 Alex Rix
  • 1990, 1991 Edmund Shaw
  • 1989 Matthew Macfadyen
  • 1988 Piers Shepperson
  • 1987 Matthew Macfadyen
  • 1986 Terry Stacey
  • 1985 Matthew Macfadyen (Held in London)
  • 1984 Chee-kul Choi
  • 1983 Terry Stacey
Irish Open (Confucius Cup)
  • 2014 Fan Hui
  • 2012, 2013 Csaba Mero
  • 2011 Antti Tormanen & Wei Wang
  • 2010 Ondrej Silt
  • 2009 Hwang, In Seong
  • 2008 Cho, Seok Bin
  • 2007 Kim, DK
  • 2006 Hwang, In Seong
  • 2005 Yung Chen
  • 2004 Toshio Nishimura
  • 2003 Marco Firnhaber
  • 2002 Toby Manning
  • 2001 Gerry Mills
  • 2000 Richard Hunter
  • 1998, 1999 Matthew Macfadyen
  • 1997 Alistair Wall
  • 1996 Zhang, Shutai
  • 1995 Matthew Macfadyen
  • 1994 Tony Goddard
  • 1993 Gerry Mills
  • 1992 Taro Matsumoto
  • 1991 David Phillips
  • 1990 Isao Toshima
Northern
  • 2014 Ngoc-Trang Cao
  • 2013 Vit Brunner
  • 2011, 2012 Richard Moulds
  • 2010 Ivan Wong
  • 2008, 2009 Bob Bagot
  • 2007 Norbert Bittner
  • 2005 Alistair Wall
  • 2004 Carl-Johan Ragnarsson
  • 2002, 2003 Li Haiou
  • 2000, 2001 T.Mark Hall
  • 1999 Francis Roads
  • 1998 Michael Zhang
  • 1997 Simon Shiu
  • 1996 Matthew Cocke / T Mark Hall
  • 1995 T Mark Hall
  • 1994 Matthew Cocke / Des Cann
  • 1993 Kyung-su Ju (Matthew Macfadyen won GP)
  • 1991, 1992 Matthew Cocke
  • 1990 Des Cann
  • 1989 Harold Lee
  • 1988 Edmund Shaw
  • 1987 Matthew Macfadyen
  • 1986 J.Y. Lee
  • 1985 Richard Granville
  • 1984 John Rickard
  • 1983 John Smith
  • 1982 Terry Stacey
  • 1977-1981 Matthew Macfadyen
  • 1976 Paul Prescott
  • 1975 Colin Irving
Skye
  • 2014 Matthew Macfadyen
  • 2012 Matthew Macfadyen
  • 2010 Matthew Macfadyen
Galway
Cork
Arundel
MSO Open
Scottish Championship
  • 2010-2013 David Lee
  • 2008-2009 Piotr Wisthal
  • 2006-2007 Robbie Miller
  • 2004-2005 Allan Crossman
  • 2003 Jim Cook
Cardiff
British Small Board 13 x 13
  • 2010, 2011 Andrew Simons
  • 2009 Matthew Cocke
  • 2008 Paul Smith
  • 2007 Natasha Regan
  • 2006 William Brooks
  • 2005 Alex Selby
  • 2004 David Ward
  • 2003 Simon Goss
  • 2002 Jin Hoon Yoon
  • 2001 John Rickard
  • 2000 Seong-June Kim
  • 1999 Dan Micsa
  • 1998 Mike Charles
  • 1997 Yong Cheol Shin
  • 1995 Francis Roads
  • 1983 Francis Roads
  • 1982 Des Cann
  • 1981 Richard Granville
  • 1980 Terry Stacey
MSO 13x13 13 x 13
Isle of Man 13×13 13 x 13
  • 2013 Richard Hunter
  • 2010 Oscar Selby
  • 2008 Jenny Radcliffe
  • 2006 Jonathan Englefield
  • 2004 Tim Hunt
  • 1999, 2002 Francis Roads
  • 1997 Gunner Bertram
  • 1995 Michael Charles
  • 1993 Francis Roads
  • 1991 Simon Brooks
MSO 9x9 9 x 9
  • 2014 Aja Huang
  • 1999 Seong-June Kim
  • 1998 Migaku Hayashi
  • 1997 Guo Juan
Terry Stacey Grand Prix Grand Prix
  • 2013 Andrew Simons
  • 2012 Andrew Kay
  • 2011 Alistair Wall
  • 2010 Matthew Macfadyen
  • 2009 Yohei Negi
  • 2008 Shaoyou Ouyang
  • 2007 William Brooks
  • 2006 Alistair Wall
  • 2005 Francis Roads
  • 2004 Young Kim
  • 2003 Tim Hunt
  • 2000 - 2002 Francis Roads
  • 1999 Matthew Macfadyen
  • 1998 Francis Roads
  • 1997 John Rickard
  • 1996 Francis Roads
  • 1995 Alistair Wall
  • 1994 Francis Roads
  • 1993 Des Cann
  • 1992 Francis Roads
  • 1990, 1991 Harold Lee
DDK Grand Prix Grand Prix
Isle of Man Handicap Handicap
  • 2013 Edmund Smith
  • 2010 Peter Collins
  • 2008 Ian Marsh
  • 2006 Simon Billouet
  • 2004 Bill Streeten
  • 2002 William Brooks
  • 1999 Chris White
  • 1997 Ian Marsh
  • 1995 Francis Weaver
  • 1993 Paul Margetts
  • 1991 Christain Wohlfarth
Cornwall Handicap Handicap
  • 2014 Paul Massey
  • 2013 Eric Hall
  • 2012 Peter Harold-Barry
  • 2011 Sue Paterson
  • 2010 Tony Atkins
  • 2009 Ian Marsh
  • 2007 - 2008 Eric Hall
  • 2006 Robert Churchill
  • 2004 - 2005 Jonathan Englefield
  • 2003 Hennie Groot Lipman
  • 2002 Annie Hall
  • 2001 Roger Daniel
  • 2000 John Rickard
Cheshire Handicap Handicap
  • 2014 Brian Timmins
  • 2013 David Horan
  • 2012 Kath Timmins
  • 2011 Matt Marsh
  • 2010 Justin Neeves
  • 2009 Stephen Bailey - awarded on results at the British Go Congress
  • 2008 Huw Talliss
  • 2007 Robin Hobbes
  • 2006 Mark Sullivan
  • 2005 Jonathan Tims
  • 2004 Edward Blockley
  • 2003 Robin Hobbes
  • 2002 Edward Blockley
  • 2001 Richard Moulds
South London Kyu Players Handicap
  • 2013 Natasha Regan
British Open Lightning Lightning
  • 2014 Cornel Burzo
  • 2013 Oscar Selby
  • 2011, 2012 Andrew Kay
  • 2010 Nick Krempel
  • 2009 Baron Allday
  • 2008 T Mark Hall
  • 2007 Phil Beck
  • 2006 Ben He
  • 2004, 2005 David King
  • 2003 T Mark Hall
  • 2002 Shawn Hearn
  • 2001 Matthew Macfadyen
  • 2000 Tim Hunt
  • 1999 Seong-June Kim
  • 1997, 1998 Des Cann
  • 1996 T Mark Hall
  • 1995 Mark Harrod
  • 1994 Matthew Macfadyen
  • 1993 Matthew Cocke
  • 1991, 1992 T Mark Hall
  • 1990 Simon Shiu
  • 1989 Matthew Macfadyen
  • 1988 Brian Chandler
  • 1987 T Mark Hall
  • 1986 Brian Chandler
  • 1985 Matthew Macfadyen
  • 1984 Piers Shepperson
  • 1978 - 1983 Matthew Macfadyen
  • 1977 Francis Roads
  • 1976 T Mark Hall
London Open Lightning Lightning
  • 2013 Mikko Siukola
  • 2012 Yuanbo Zhang
  • 2011 Young-Sam Kim
  • 2010 Jukka Jylanki
  • 2009 Emeric Lemaire
  • 2008 Qing Du
  • 2007 Julio Martinez
  • 2006 Arnaud Godet
  • 2005 Daniel Althans
  • 2004 Christoph Gerlach
  • 2003 Emil Nijhuis
  • 2002 Li Shen
  • 2001 Filip van der Stappen
  • 2000/1 Seong-June Kim
  • 1999/2000 Victor Chow
  • 1997/8 Emil Nijhuis
  • 1996/7 Lee Hyuk
  • 1995/6 Wakaru Miyakawa
  • 1994/5 Zhao Pei
  • 1993/4 Zhang, Shutai
  • 1992/3 Zhang, Shutai
  • 1991/2 Zhang, Shutai
  • 1988/9 Rob van Zeijst
  • 1986/7 Brian Chandler
  • 1985/6 Andre Moussa
  • 1984/5 C.S. Lee
  • 1983/4 Andre Moussa
  • 1982/3 Komori
  • 1981/2 Peter Zandveld
  • 1980/1 Matthew Macfadyen
  • 1979/0 Adam Pirani
Irish Rapid Lightning
  • 2014 Karol Janyst
  • 2013 Yuanbo Zhang
  • 2012 Julien Renaud
  • 2011 Ian Davis
  • 2010 Edwin Brady
  • 2009 Oh, Chi Min
  • 2008 Dylan Carter
  • 2007 Roman Pszonka
  • 2006 Ian Davis
  • 2005 Tony Atkins
  • 2004 Dan Gilder
  • 2003 Marco Firnhaber
  • 2002 Tony Atkins
  • 2001 Cornel Burzo
  • 2000 Konagai, Masaru
  • 1999 Ruud Stoelman
  • 1998 Christoph Gerlach
  • 1997 Des Cann
  • 1996 Colin Adams
Isle of Man Lightning Lightning
  • 2013 Richard Hunter
  • 2010 Barney Shiu
  • 2008 Jenny Radcliffe
  • 2006 Demian Walvisch
  • 2002, 2004 William Brooks
  • 1999 Shawn Hearn
  • 1997 Richard Hunter
  • 1995 Mark Harrod
  • 1993 Paul Boogerd
  • 1991 Christian Wohlfarth
Letchworth Garden City Rapid Play Lightning
British Pair Go Pair Go
Results
link
PlaceChampionsHandicap WinnersReport
2014HatfieldNatasha Regan & Matthew Cocke Jil Segerman & Pat Ridley
2013OxfordKirsty Healey & Matthew Macfadyen Rebecca Margetts & Oscar Selby Report
2012OxfordNatasha Regan & Matthew Cocke Helen Harvey & Martin Harvey Report
2011OxfordNatasha Regan & Matthew Cocke Sam McCarthy & John CollinsReport
2010 Oxford Natasha Regan & Matthew Cocke Kelda Smith & Paul SmithReport Photos
2009 Oxford Kirsty Healey & Matthew Macfadyen Kelda Smith & Paul SmithReport Photos
2008 Oxford Kirsty Healey & Matthew MacfadyenSam McCarthy & John CollinsReport
2007 Oxford Kirsty Healey & Matthew MacfadyenLydia Feasey & Jonathan EnglefieldReport
2006OxfordKirsty Healey & Matthew MacfadyenJackie Chai & John JohnstoneReport
2005 Oxford Natasha Regan & Matthew CockeMaria Tabor & Paul TaborReport
2004 Oxford Kirsty Healey & Matthew MacfadyenPauline Bailey & Steve BaileyReport
Photos
2003 Oxford Kirsty Healey & Matthew MacfadyenElinor Brooks & Eric HallReport
2002 Oxford Kirsty Healey & Matthew MacfadyenNicola Hurden & Shawn HearnReport
2001 Oxford Kirsty Healey & Matthew MacfadyenNicola Hurden & Shawn HearnReport
2000 Oxford Emma Marchant & Simon GossFiona Campbell & Jim EdwardsReport
1999 Stokenchurch Kirsty Healey & Matthew MacfadyenJini Williams & Fred HolroydReport
1998 Weedon Kirsty Healey & Matthew MacfadyenPauline Bailey & Steve BaileyReport
1997 Weedon Kirsty Healey & Matthew MacfadyenJenifer Healey & Toby Manning / Yvonne Margetts & Paul Margetts
1996 Weedon Alison Jones & Tony AtkinsAlison Ewens & David Woodnutt / Yvonne Mao & Paul Margetts
1995 Marlow Kirsty Healey & Matthew MacfadyenHannah Ellul & France Ellul / Debbie Jones & Francis Weaver
1994 Leamington Alison Jones & Nick Webber
1993 Leamington Alison Jones & Andrew Jones
1992 London Kirsty Healey & Matthew Macfadyen
1991 Hyde Park Sue Paterson & Jim Barty
British Pair Go Handicap Pair Go
  • 2014 Jil Segerman & Pat Ridley
  • 2013 Rebecca Margetts & Oscar Selby
  • 2012 Helen Harvey & Martin Harvey
  • 2011 Sam McCarthy & John Collins
  • 2009, 2010 Kelda Smith & Paul Smith
  • 2008 Sam McCarthy & John Collins
  • 2007 Lydia Feasey & Jonathan Englefield
  • 2006 Jackie Chai & John Johnstone
  • 2005 Maria Tabor & Paul Tabor
  • 2004 Pauline Bailey & Steve Bailey
  • 2003 Elinor Brooks & Eric Hall
  • 2001, 2002 Nicola Hurden & Shawn Hearn
  • 2000 Fiona Campbell & Jim Edwards
  • 1999 Jini Williams & Fred Holroyd
  • 1998 Pauline Bailey & Steve Bailey
London Open Pair Go Pair Go
  • 2013 Boris Mitrovic & Fynn Bachmann
  • 2012 Guo Juan & Claude Brisson
  • 2011 Ko Juyeong & Chong Han
  • 2010 Guo Juan & Ian Davis
  • 2009 Yanqi Zhang & Wei Wang
  • 2008 Guo Juan & Ian Davis
  • 2007 Dominique Cornuejols & Toru Imamura
  • 2006 Natasha Regan & Matthew Cocke
  • 2005 Dominique Cornuejols & Jean-Loop Naddef
  • 2004 Suvi Lepanen & Teemu Rovio
  • 2003 Tied
  • 2002 Mihoko Isoda & Masashi Sugiyama
Isle of Man Pair Go Pair Go
  • 2013 Keiko Uno & Shigehiko Uno
  • 2010 Oscar Selby & Matthew Cocke
  • 2008 Jenny Radcliffe & Edmund Stephen-Smith
  • 2006 Jenny Radcliffe & Matthew Cocke
  • 2004 Pauline Bailey & Steve Bailey
  • 2002 David King & Eric Hall
  • 1999 Michael Marz & Gernot Belger
  • 1997 John Atherton & Richard Hunter
  • 1995 Andrea Smith & Paul Smith
  • 1993 Hazel Milne & Matthew Macfadyen
Our Online League (Team) Team
London International Teams Team
  • Spring 2014 North London (South London)
  • Autumn 2013 Oriental
  • Spring 2013 Cambridge (South London)
  • Autumn 2012 Cambridge (South London)
  • Spring 2012 Nippon (South London)
  • Autumn 2011 China A (South London)
  • Spring 2011 Nippon Club (St. Albans)
  • Autumn 2010 Nippon Club (St. Albans)
  • Spring 2010 Orientals
  • Autumn 2009 China
  • Spring 2009 Cambridge
  • Autumn 2008 Chinese
  • Spring 2008 China - Central London
  • Autumn 2007 Nippon Club
  • Spring 2006, Autumn 2006, Spring 2007 Central London
  • Autumn 2005 Central London and Wanstead =
  • Spring 2005 Central London
  • Autumn 2004 Nippon Club
  • Spring 2004 Out of Town
  • Autumn 2003 Korea
  • Spring 2003 Oriental
  • Spring 2002, Autumn 2002 Cambridge
  • Autumn 2001 Cambridge and London =
  • Spring 2001 Reading
  • Spring 2000, Autumn 2000 Cambridge
  • Autumn 1999 Central London
  • Spring 1999 Korea-China
  • Autumn 1998 Nippon Club
  • Spring 1997, Autumn 1997, Spring 1998 Cambridge
  • Autumn 1996 Reading
  • Spring 1996 Central London
  • Autumn 1995 Nippon Club
  • Spring 1994, Autumn 1994, Spring 1995 Central London
  • Autumn 1993 London University
  • Spring 1993 Nippon Club
  • Winter 1992 Central London
  • Summer 1992 Nippon Club
Nippon Club Cup Team
  • 2013 Epsom
  • 2012 London
  • 2011 Durham
  • 2010 Edinburgh
  • 2009 Cambridge
  • 2008 Brighton
  • 2007 Sheffield
  • 2006 Durham
  • 2005 Farnborough Village (Kent)
  • 2004 Central London
  • 2001 - 2003 Wanstead
  • 2000 Berks Youth Bracknell
  • 1999 Cambridge
  • 1998 Leamington Spa
  • 1997 Hursley
  • 1996 Reading
  • 1995 Brakenhale
  • 1994 Wanstead
  • 1993 Norwich
  • 1992 Furze Platt Maidenhead
  • 1991 Melior Go Club
  • 1990 The Brakenhale School
  • 1989 Nottingham
  • 1988 Furze Platt School
  • 1986, 1987 Bristol
Thames Valley Team Trophy Team
  • 2012 2013 Wanstead
  • 2011 West Surrey
  • 2010 Bracknell
  • 2008, 2009 Maidenhead
  • 2007 West Surrey
  • 2006 Maidenhead
  • 2005 Wycombe and Maidenhead A
  • 2004 Swindon
  • 2003 High Wycombe
  • 2002 Bracknell Drunk
  • 2001 Royal Standard
  • 1999, 2000 Reading
  • 1998 High Wycombe
  • 1996, 1997 Reading
  • 1995 Royal Standard
  • 1993, 1994 Reading
  • 1992 Furze Platt
  • 1991 Bracknell
  • 1990 Reading
  • 1989 Bracknell
  • 1988 Furze Platt
  • 1986/87 Basingstoke
  • 1985 Reading Rebels
British Youth Championship Youth

See here

UK Go Challenge Finals Youth
Youth Grand Prix Youth
  • Current points
  • 2013 Oscar Selby (49 players)
  • 2012 Edmund Smith (38 players)
  • 2011 Adan Mordcovich (42 players)
  • 2010 Roella Smith (69 players)
  • 2009 Matthew Hathrell (86 players)
  • 2008 Danielle Ward (78 players)
  • 2007 William Brooks (92 players)
  • 2006 Ken Dackombe (58 players)
  • 2005 Maria Tabor (92 players)
  • 2004 William Brooks (60 players)
  • 2003 Jonathan Englefield (40 players)
  • 2002 Jonathan Englefield (27 players)
  • 2001 Paul Blockley (34 players)
  • 1996/97 Thomas Blockley (special award as points were not counted)
  • 1995/96 James Harrod (previous system - end of the year was the British Go Congress)
  • 1994/95 David King
  • 1993/94 David King